Recenzija. JURIS KARLSONS. BALETS “ANTONIJA#SILMAČI”

Jun 7, 2018

Andris Vecumnieks.

Jaunākais komponista Jura Karlsona meistardarbs baleta žanrā – balets Antonija#Silmači ir kā simfoniskā vīzija par Antonijas personiskās dvēseles drāmas psiholoģisko retrospekciju: ““Antonija#Silmači” ir muzikāli horeogrāfiska drāma ar plašu cilvēcisko emociju panorāmu, dažubrīd pat konfliktējošu sadursmju dzirksteļu uzplaiksnījumiem”, tā baletu raksturo pats autors. Balets Antonija#Silmači ir romantiski dramatisks stāsts par alkām pēc personīgās dzīves piepildījuma.

Komponists Juris Karlsons par savu jaundarbu saka: “Vēlējos rakstīt dramatisku darbu ar spēcīgu emociju kolīzijām, nevis populāras lugas dejojamu variantu. Daudzkārtīgi pārdomājot Skroderdienu sižetiskos pavērsienus, atklāju lugā ieslēptu dramatisku, pat traģisku stīgu – lugas centrā esošās Antonijas alkas pēc īstas un patiesas mīlestības.” (Karlsons. 2017e) Savukārt horeogrāfs Aivars Leimanis par baleta jauniestudējumu uzsver: “Lugas Skroderdienas Silmačos sižets ar tās sulīgajiem, kontrastējošajiem tēliem un raksturiem ļoti labi padodas baleta horeogrāfijai, un man ir liels prieks, ka šai idejai atsaucās komponists Juris Karlsons, jo viņa mūzika arī ir tēlaina, bagāta un brīnišķīgi piemērota baletam. Ir ārkārtīgi interesanti iestudēt baletu no baltas lapas: izvēlēties katram dejotājam atbilstošāko lomu un katram tēlam savu dejas valodu. Antonija #Silmači būs atbilstoši visiem baleta kanoniem veidots uzvedums, kura horeogrāfiskajā valodā ievīta arī kāda laikmetīgāka stīga”

Spilgtā un sulīgā muzikālā valoda, kurā neizpaliek nedz populārās Rūdolfa Blaumaņa lugas muzikālā noformējuma – komponista Aleksandra Būmaņa atpazīstamas mūzikas elementi, to stilizācija, alūzijas un labsirdīga parodija, nedz psiholoģiski dramatiski spriego oriģinālmūzikas materiālu un temastisma piedāvājums, spožā instrumentācija, perfekta muzikālās dramaturģijas izjūta un daudzas citas kvalitātes nav atstājusi vienaldzīgus nedz mūzikas kritiķus (I. Lūsiņa, A. Znotiņš u. c.), nedz arī klausītājus un skatītājus. Šis balets neapšaubāmi ir Latvijas 100. gades cienīgs notikums, kurš ir pelnījis vēl plašāku un atpazīstamāku rezonansi.