ISCM festivāls “Pasaules mūzikas dienas” 2019: latviešu darbu atlases rezultāti

Jan 16, 2019

Tapuši zināmi komponistu vārdi, kuri izvēlēti pārstāvēt savu valsti ISCM (Starptautiskās laikmetīgās mūzikas biedrības) festivālā “Pasaules mūzikas dienas” (ISCM World Music Days), kas notiks no 2019.gada 2.-10.maijam Tallinā, Igaunijā. No sešiem ISCM Latvijas sekcijas iesūtītajiem darbiem starptautiskā žūrija šoreiz iekļaušanai festivāla programmā izvēlējusies divus (!) – Rutas Paideres skaņdarbu stīgu orķestrim Tempera, kas  2012.gadā izvirzīts Lielajai Mūzikas balvai kategorijā „Gada jaundarbs”  un Mārtiņa Viļuma kora opusu GĀW ĒK – DĀD KARD (pilns nosaukums – Abar panjom ardīg abāg gāw ēk-dād kard  – “Par piekto pirmdzimtā buļļa kauju”).

Rutas Paideres opusa “Tempera” pamatideja ir doma par laiku. Autore raksta: “Pagājušu gadsimtu mākslas darbi ir šķietami vienīgā iespēja, kā padarīt laiku “taustāmu”, notveramu. Bet arī tā ir tikai ilūzija, tādēļ saskatīju alegorija ar gleznu restaurāciju. Gleznu restaurēšanas praksē gadsimtu gaitā aizvien lielāku nozīmi ieguvusi atziņa, ka laika pēdas – patina, izmaiņas krāsas intensitātē, varbūt pat rievas un plīsumi – nav līdz pēdējai detaļai jāizdzēš un jāizkoriģē, gleznu pastāvīgi “uzlabojot”, līdz galu galā no lielo meistaru oriģinālā pieskāriena gandrīz nekas vairs nav palicis pāri.”„ Orķestris sadalīts četrās dažādās grupās, un vienai no tām ir mazliet augstāks skaņojums nekā pārējām grupām. Orķestra grupu dažādie skaņojumi manā darbā sasaucas ar šādu laiku pārklāšanos un arī pašu pārgleznošanu. Skaņdarba procesā tie savijas viens ar otru tiktāl, ka dzirde arvien mazāk uztver šo mikrotonālo starpību.” Tempera pirmatskaņota 2012. gada 12. martā, Lielajā ģildē kamerorķestra “Sinfonietta Rīga” un diriģenta Normunda Šnē lasījumā.

Par kompozīciju “Abar panjom ardīg abāg gāw ēk-dād kard” (“Par piekto pirmdzimtā buļļa kauju”) Lietuvā dzīvojošais latviešu skaņradis Mārtiņš Viļums  raksta: „Skaņdarbā tiek izmantota astotā nodaļa no Bundahišnas kosmoloģiskajiem tekstiem pahlavi dialektā (senā persiešu valoda) par pasaules un dzīvības radīšanu no pirmdzimtā buļļa. Kompozīcijā tiek apvienoti netradicionālas dziedāšanas tehnikas veidi (virstoņu un mikrointervālu dziedāšana ir savienota ar dažādām skaņu formēšanas iespējām) ar bimodālu, simetriski konstruētu skaņkārtu, kura balstīta uz mikrointervāliskām attiecībām.“ Latvijas Radio koris un diriģents Kaspars Putniņš šo opusu pirmatskaņojis Jaunās mūzikas festivālā “Arēna”  koncertā “Ziemeļu balss”.

ISCM Latvijas sekcijai ir tiesības starptautiskajam konkursam iesūtīt 6 darbus vismaz četrās dažādās kategorijās un no viena komponista rekomendēt tikai vienu darbu. Latvijas žūrijas sastāvā šogad darbojās komponists Andris Dzenītis, muzikoloģe Maruta Rubeze un komponists, diriģents Andris Vecumnieks.

Festivāls Pasaules mūzikas dienas (WMD 2019) šogad notiks Tallinā no 2. Līdz 10.maijam un tas tiek organizēts sadarbībā ar ikgadējo festivālu Igaunijas Mūzikas dienas. Festivāla moto ir Through the Forest of Songs, ko varētu tulkot kā – „Caur dziesmu mežu”. No 500 iesūtītajām partitūrām starptautiska žūrija atskaņošanai atlasījusi 99, kas iesūtītas no vairāk nekā 50 ISCM sekcijām. Festivāla programmā iekļauti tādu komponistu kā   Vima Henderiksa (Henderickx) (Nīderlande), Džona Baklija (Buckley) (Īrija), Onutes Narbutaites (Lietuva),  Sunleifa Rasmusena (Fēru salas), Lotas Venakosi (Wennakosi) (Somija), Gordona Fitcela (Fitzell) (Kanāda) mūzika.

Anna Veismane
ISCM Latvija vadītāja