TUVPLĀNS. Saruna ar komponistu Uģi Prauliņu

Nov 25, 2019

Turpinot sarunu ciklu ar komponistiem “Tuvplāns”, otrdien, 26 novembrī, saruna ar komponistu Uģi Prauliņu. Muzikologs Dāvis Eņģelis, viņš arī sarunu moderators, dalās pārdomas pirms tikšanās “Tuvplānā”:

Kādā koncertrelīzē reiz rakstīju, ka būs dzirdams arī kaut kas “no spožā stilizētāja Uģa Prauliņa .., kura muzikālā valoda kāpj pāri klasiskās, roka un populārās mūzikas robežām.”

It kā nekā nepareiza, tomēr – klišeja klišejas galā. Kā lai noraksturo Prauliņa mūzikas koordinātas, pasakot būtisko un vienlaikus nenoplicinot valodu? Par laimi – novazātas domas Prauliņam neskādē, jo viņa personībā satiekas miermīlīgs bruņinieks un piedzīvojumus alkstošs džigits. Pat ja vārdi ir pielādētas pistoles, tādam viegli netrāpīsi.

Uģi Prauliņu var sastapt Ulža Bērziņa āpšu alā un Bermontiādes aizsargpozīcijās, viņš sēž pie sintezatora un būvē elektroniskas partitūras, pagāniskas katedrāles un ar tīru gaisu piesmeltas liturģijas. Tieši tāpēc ir grūti noteikt, kur Prauliņš dzen savas saknes, un tamdēļ drīzāk gribas viņu dēvēt par sakneni jeb rizomu, kas gan neapšaubāmi aplipusi ar Latvijas melnzemi. Pie kāda akorda liekas – Prauliņš savā mūzikā spēj pavērot cilvēkus no putna lidojuma (patiesi, nebūtu grūti noticēt izteikai, ka šis sapņainā profila īpašnieks spēj pārvērsties par putnu), bet varbūt muzikāli savpatās idejas viņš saklausa paša koptās Ērmaņu muižas jumta tornītī, no kura paveras Vidzemes apvārsnis?

Diez vai tagad jāķeras pie otām un jātapina vēl viens Uģa Prauliņa portrets, bet būtu jauki – ar komponista klātbūtnes labvēlību – pavērot jau radītos, Prauliņa rakstītos darbus un par tiem parunāt. Aicinām pievienoties!

Pasākums – bez ieejas maksas. Lai rezervētu sēdvietu, lūdzu rakstīt uz epastu – komponisti.lv@gmail.com