TUVPLĀNS. Saruna ar komponistu Arturu Maskatu

Dec 5, 2019

Kārtējā “Tuvplānā” 10.decembrī, pl. 18.00 LKS telpās notiks muzikologa Dāvja Eņģeļa saruna ar komponistu Arturu Maskatu. Dāvis tai gatavojoties raksta:

Kafejnīcas skaļruņos skan mūsdienu amerikāņu hiphops, kamēr austiņās uzlieku Maskata skaņdarbu Trīs Pola Verlēna dzejoļi. Es nepazīstu Maskatu tik labi, lai varētu droši apgalvot, ka viņš ir cita laikmeta cilvēks. Mūzika rada iespaidu, ka tā neiederas tajā skaņu ainavā, kas apdzīvo un – varētu teikt – dažkārt piesārņo mūsdienu rīdzinieka dzirdi. Trešais Verlēna dzejolis jau saplūst ar kādu akustiskās ģitāras pavadītu dziesminieci, un šī piespiedu sajaukšanās atkal nelīmējas kopā. Klausīties Maskatu kafejnīcā ir bezcerīgi (ja vien skaļruņi neapklustu un viņš pats nepiesēstos pie reāla vai iedomāta pianīna, bet pieredzēt tādus vakarus tādās kafejnīcās laikam lemts izredzētajiem).

Iztēlē dzirdu, kāds prasa, lai īsi noraksturoju Artura Maskata mūziku. Pirmās domas riņķo ap poētiska smalkjūtīguma izteiksmi. Bet ja prasītu, lai pierāda? Iztēles aina turpinās ar to, ka atveru Čellkoncerta partitūru un rādu koka pūtēju un
ella motīvus, kā zem tiem iestājas tumsnēji, pielijuši surdinētu metālu akordi, kā viena otru nomaina dažādas tutti kopskaņas, kā tās atgādina viena otru, kā viena otrā spoguļojas. Nezinu, vai Maskata poētika ar to būtu kļuvusi skaidrāka. Skumjas, nostalģiskas gaismēnas Maskata mūzikā ir tādas, ka piepeši pats vari sastapt savas skumjas. Viņa formveides aprakstā nepārspēts paliks Kristapa Pētersona salīdzinājums ar bambusu. Es tikai piebildīšu, ka Maskats ir kā silti degoša lampiņa, kas, šķiet, pārzina mehānismus un likumības, kas liek iedegties visai lampiņu virtenei. Tā viņas tur spīd un varbūt kādam pagaismo ceļu.

Ar Arturu Maskatu satiksimies “Tuvplānā”, klausīsimies mūziku un sarunāsimies. Iespējams, kļūsim par lieciniekiem jaunradītajam skaņdarbam “My River runs to thee…”, kuru vēl nesen pirmatskaņoja Andris Nelsons un Bostonas simfoniķi. Aicinām pievienoties!

Pasākums – bez ieejas maksas. Lai rezervētu sēdvietu, lūdzu rakstīt uz epastu – komponisti.lv@gmail.com