Latvijas valsts svētku mēnesī no 5. līdz 8. novembrim Latvijas koncertzālēs Cēsīs, Ventspilī, Liepājā un arī Rīgas Splendid Palace bez maksas būs iespēja skatīties komponistes Gundegas Šmites un režisora Aleksandra Okonova videokoncertu jeb dainu kamermistēriju “Es, karā aiziedams…”. Pirms videokoncerta būs tikšanās ar radošās komandas pārstāvjiem un tiks rādīta Vairas Vīķes-Freibergas un Oresta Silabrieža videosaruna par kara vēstījumiem latviešu tautasdziesmās, 20. gadsimta karošanas pieredzi un mūslaikiem, varonību un malā stāvēšanu.

Dainu kamermistērija “Es, karā aiziedams…” ir audiovizuāls jaundarbs, kura pamatā ir muzikāls stāsts par vīrieša un sievietes cilvēciskajiem pārdzīvojumiem, saskaroties ar kara skaudro realitāti. Videokoncertā uz ekrāna apvienosies Grieķijā dzīvojošās latviešu komponistes Gundegas Šmites (1977) smalkais modernisms, latviešu tautasdziesmu teksti, operatora un režisora Aleksandra Okonova kolāžās veidotā videorežija un ansambļa Arcandela klasiski-etniskā muzicēšana.

“Latviešu tautasdziesmās par karu atainots ļoti plašs emociju spektrs. Tās vēsta ne tikai par karavīra varonību un drosmi, bet arī pauž cilvēciskas vājības, šaubas, bailes, ilgas. Šajā kompozīcijā ietvēru arī dainas par to, ko jūt mājās palikušās sievietes – mātes, māsas un līgavas,” stāsta komponiste.

Dainu kamermistēriju videokoncertā ieskaņoja ansamblis Arcandela: dziedātāji Aiga Bokanova un Kārlis Saržants, pianists Rihards Plešanovs, vijolniece Liene Brence, kontrabasists Oskars Bokanovs un akordeonists Māris Rozenfelds. Dzīvais atskaņojums ierakstu studijā tika filmēts ar 17 videokamerām. Video veidots dalītā ekrāna tehnikā, radot melnbaltu attēlu kolāžas ar dažādu intensitāti, mūziķiem, instrumentiem un Latvijas dabu. Režisors Aleksandrs Okonovs saka: “Izvēlētā filmēšanas un montāžas metode skatītājam sniegs dzīva koncerta vērojuma iespaidu – viss ekrānā redzamais atbilst precīzi tam, kas attiecīgajā brīdī skan, tādējādi radot vēl spēcīgāku klātbūtnes sajūtu un saikni ar mūziķiem.”

Videokoncerta treileris: https://youtu.be/mbWW4WpvF24

Videokoncertu bez maksas varēs redzēt:

05.11. plkst. 19.00 koncertzālē “Cēsis”

06.11. plkst. 19.00 koncertzālē “Latvija” Ventspilī

07.11. plkst. 17.00 Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars”

08.11. plkst. 18.00 kinoteātrī Splendid Palace Rīgā

* Lai ievērotu valstī noteiktās epidemioloģiskās prasības un nodrošinātu skatītājiem personalizētas sēdvietas, sākot no 28.10. lūdzam izņemt bezmaksas ieejas kartes pasākuma norises vietas kasē. Skatītāju skaits ir ierobežots.

Pirms videokoncerta izrādēm klātienē būs tikšanās ar radošo komandu, kā arī speciāli šim jaundarbam veltītas Oresta Silabrieža un Vairas Vīķes-Freibergas sarunas ieraksts par kara vēstījumiem tautasdziesmās, 20. gadsimta karošanas pieredzi un mūslaikiem, varonību un malā stāvēšanu. Videkoncerta izrādes moderēs Orests Silabriedis.

Dainu kamermistērijas “Es, karā aiziedams..” pirmizrāde notika 2019. gada martā Latgales vēstniecībā GORS Rēzeknē. Pagājušajā gadā tā tika nominēta balvai “Kilograms kultūras” sadaļā “Gada pārsteigums”, kā arī nupat ir nominēta Nacionālajai kino balvai “Lielais Kristaps” par labāko režisora debiju. Pēc klātienes izrādēm reģionos, videokoncerts būs skatāms arī Latvijas Televīzijas ēterā – Lāčplēša dienai veltītājā 11. novembra svētku programmā.

Videokoncerta tūri atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Latvijas Televīzija, informatīvi atbalsta Latvijas Radio 3 “Klasika”.

Tūri organizē Latvijas Komponistu savienība.