MĀRA LASMAŅA REPORTĀŽA

RIETUMUKRAINAS MŪZIKA

Pēc Lisenko Ļvovas mūzikas akadēmijas rektora ielūguma viesojoties Rietumukrainā, apmeklēju Ļvovas mūzikas akadēmiju, kur iepazinos ar Ļvovas mūzikas akadēmijas kompozīcijas fakultātes profesoriem, komponistiem Oleksandru Kozarenko un Viktoru Kaminski. Īsumā pastāstīju par Latvijas Komponistu savienības aktivitātēm, interesējos par ukraiņu koptās mūzikas valodas tendencēm, kā rezultātā Olekasandrs Kozarenko piedāvāja veidot mūzikas apmaiņas programmu, kuras pamatā būtu skaņdarbi stīgu orķestrim ar solo instrumentiem, Latvijas mūziķiem – izpildītājiem iestudējot ukraiņu komponistu mūziku, un otrādi. Piedāvājums ir lietišķs un reāls, jo Kozarenko ir Ukrainas ISCM valdes loceklis, viens no Ļvovas starptautiskā laikmetīgās mūzikas festivāla „Kontrasti”, kas ir jau tradicionāls, organizatoriem. Ukrainas komponistu savienības filiāle mājvietu radusi Ļvovas filharmonijas ēkā.

Kā atzina Viktors Kaminskis, 20 gadu pārtraukums komponistu komunikācijā, kas izveidojies postpadomju teritorijā, darījis savu, un vienīgais Ļvovā atpazīstamais vārds latviešu nopietnajā mūzikā ir Pēteris Vasks, kura autorkoncerts notika 2 gadus atpakaļ. Otrs latviešu komponists, kura vārdu dzirdēju sarunā un kam Kaminskis sūta sveicienus, ir Juris Karlsons. Interesanti, ka ieslēdzot Ļvovas radio, atskanēja LKS biedra Raimonda Paula dziesma.

Ar informāciju par komponistiem Kaminski un Kozarenko viegli iepazīties interneta vidē. Kaminska mūzika pieejama arī Youtube. Kozarenko ir starptautiski konvertējams autors, pēdējais lielais darbs – Rekviēms golodomora upuru piemiņai. Izziņas materiāli, kurus saņēmu dāvinājumā no Ļvovas mūzikas vidusskolas un akadēmijas amatpersonām, būs pieejami ikvienam LKS biedram.

Māris Lasmanis