Latviešu kamermūzikas jaunumi
Šī koncertu sērija ne tikai iepazīstina ar pasaules un Latvijas pirmatskaņojumiem, bet arī atdzīvina darbus, kas tapuši pandēmijas gados un līdz šim skanējuši tikai tiešraižu koncertos. Programma, kas izskanēs 31. janvāra vakarā, solās būt neaizmirstama, apvienojot dažādu paaudžu skaņražus un izpildītājus. Uz skatuves redzēsim tādas zvaigznes kā Ilona Bagele, Agnese Egliņa, Guna Šnē, kā arī daudzsološus jaunos māksliniekus. Īpaši izceļams ir starptautisko konkursu laureāts, pianists Daniils Mickevičs, kurš atskaņos Ilonas Breģes vērienīgo Porcelāna sonāti. Aicinām pievienoties šim muzikālajam piedzīvojumam, kurā atklāsim latviešu kamermūzikas jaunākās vēsmas, radošo spēku un izcilos izpildītājus!
Selga Mence “Nakts dziesmas”, atskaņo Liene Denisjuka- Straupe (flauta), Elīna Endzele (marimba), Kristīne Paula (klavieres)
Biļetes "Biļešu paradīzē": https://www.bilesuparadize.lv/lv/event/148529
Smaržu mūzikas vakars
!!! Pieteikšanās pasākumam ir beigusies, abi seansi ir nokomplektēti !!!
1. Sandris Mūriņš (Galerijas NĀSĪ un Scent Camera dibinātājs) stāstīs par cilvēka ožas īpatnībām un tās unikālo atsķirību no citām maņām.
2. Bruno Mesz sniegs tiešsaistes lekciju par smaržu izmantošanu mūzikā, tostarp Karlheinca Štokhauzena (Karlheinz Stockhausen) un Gerharda Stēblera (Gerhard Stäbler) darbos.
3. Tiks demonstrēti skaņdarba “Osmosonic Study No 5” fragmenti. Smaržas – “Ārēja melanholija” un “Iekšēja melanholija” – veidojusi smaržu dizainere Marija Zeņa. Skaņdarbs pēta skaņas un smaržas līdzāspastāvēšanu un to savienošanu kopīgā maņu pieredzē.
Tuvplānā - Andris Vecumnieks
Runājot par Andra Vecumnieka daiļradi, Orests Silabriedis raksta: “Andris Vecumnieks savā mūzikā ir izteikti divējāds. Biežāk zinām viņu kā spožas izdomas, asprātīgu stilizāciju un rotaļprieka pilnu komponistu, kurš virtuozi spēlējas vai nu pats ar savām vai arī Ramo, Mocarta, Bēthovena, Paganīni, Sašas Vladi un citu meistaru skaniskajām tēmām. Pavisam citāds ir tas Vecumnieks, kurš sazin kādēļ palicis pats savā paēnā, un te runa par, piemēram, izjusto kora poēmu “Dvēselīte”, iespaidīgajām “Baltkrievu dziesmām” vai “Krimas tatāru dziesmām”, smalko Musica piana, spēcīgajiem stīgu kvarteti un vēl, un vēl."
11. decembra vakarā runāsim ne tikai par Andra Vecumnieka mūzikas estētiku, bet arī par tās teorētiskajiem aspektiem un kompozīcijas tehniku.
Pēdējos gados arvien lielāku nozīmi ieguvis Andra Vecumnieka orķestra diriģenta darbs. Viņš līdz 2017./2018. gada sezonai bija JVLMA simfoniskā orķestra diriģents, kamerorķestra Sinfonia Concertante mākslinieciskais vadītājs un LNSO diriģents (2012-2014 bijis arī LNSO padomnieks mākslinieciskajos jautājumos). Vada EDMS simfonisko orķestri (no 1997. g.), kopā to un Rīgas Horeogrāfijas vidusskolu iestudējis Hermaņa Severīna Lēvenšelda baletu Silfīdas LNO (2001). Bijis starptautiskā konkursa Unga Artisten (Zviedrija) pavadošā orķestra diriģents (2000, 2001). Sadarbojies arī ar Liepājas Simfonisko orķestri, Profesionālo pūtēju orķestri Rīga, Latvijas Jauniešu pūtēju orķestri, Filharmonijas kamerorķestri, Jauno Rīgas kamerorķestri, Novosibirskas Valsts akadēmiskā operas un baleta teātra simfonisko orķestri, Baku Valsts kamerorķestri, Omskas akadēmisko simfonisko orķestri u.c. Koncertējis Latvijā, Lietuvā, Krievijā, Vācijā, Azerbaidžānā, Gruzijā, Uzbekijā, Zviedrijā u.c.
Piedalījies starptautiskos kompozīciju konkursos, ieguvis laureāta balvas Latvijas kora un kamermūzikas konkursos. Ir Sergeja Prokofjeva IV Starptautiskā diriģentu konkursa diplomands (Sanktpēterburgā, 2003). JVLMA saņēmis Māras Doles stipendiju (2009). Darbi atskaņoti Latvijā, Krievijā, Vācijā, Uzbekijā, ASV, Francijā, Luksemburgā u.c.
Pasākums notiek Latvijas Komponistu savienības telpās - Rīgā, Baznīcas ielā 37-3. Sākums - pl. 19.00
Tuvplānā komponiste Santa Ratniece
28.novembrī sarunu ciklā "Tuvplāns" tiksimies ar komponisti Santu Ratnieci, klausīsimies viņas mūziku un diskutēsim par to. Sarunu vadīs komponists Rolands Kronlaks.
Satikt
Santu Ratnieci Rīgā nebūt nav ikdienišķi, jo Santas patstāvīgā mītnes
vieta ir Vīne, bet uzturoties Latvijā, viņa vairāk ir iemīļojusi dzīvi
dabas ielokā Mazsalacas pusē. Mūsu iespēja satikties ir saistīta ar
Santas skaņdarba “Vigilia del Mattino” atskaņojumu, kurš izskanēs
Latvijas Radio kora koncertā 29. novembrī. Bet sarunā 28. novembra
vakarā uzzināsim par viņas iedvesmas avotiem, komponēšanas paražām un
to, kas ir mainījies viņas sajūtās par mūziku un kompozīciju karjeras
gaitā.
Tuvplāns - saruna ar komponisti Annu Fišeri
Atsākoties sarunu ciklam "Tuvplāns", tiksimies ar komponisti Annu Fišeri, klausīsimies viņas mūziku un diskutēsim par to. Sarunas moderators - komponists Rolands Kronlaks.
Komponistes Annas Fišeres mūzika aptver plašu žanrisko teritoriju - operas, kamermūziku skaņdarbus korim un vokālajiem ansambļiem, elektroakustiskas kompozīcijas, skaņas instalācijas u.c. Pievēršot uzmanību skaņas vissmalkākajām īpašībām, viņa to uztver kā dzīvu organismu, kam jau pašam par sevi piemīt muzikāla forma. Pētot katra instrumenta tembrālās, fakturālās un tehniskās iespējas, Anna savu radošo procesu bieži organizē ciešā sadarbībā ar mūziķiem, nonākot pie rūpīgi konstruētām skaniskām arhitektūrām.
Ievērojamāko skaņdarbu vidū minama “Koku opera. Vējgāzes”, kas tapusi, iedvesmojoties no zinātniskajiem pētījumiem par augu neirofizioloģiju un mežu ekoloģiju, un kuras pirmizrāde 2019. gadā notika vecās audzes mežā Hirinsalmi, Somijā; "Carmen Sibyllae" (Sibillas dziesma) simfoniskajam orķestrim un jauktajam korim ar Vergilija “Ceturtās eklogas” tekstu, pirmatskaņojums divdesmit ceturtajā Starptautiskajā Garīgās mūzikas festivālā Valsts Akadēmiskā kora “Latvija” un kamerorķestra “Sinfonietta Rīga” izpildījumā 2021. gadā opera “Vēsā” septiņām balsīm, diviem perkusionistiem, ragu arfai un elektronikai, pēc mākslinieces Katrīnas Neiburgas un Valmieras “Vasaras teātra festivāla” pasūtījuma, sadarbībā ar “Latvijas Radio kori”.
Anna saņēmusi “Lielo mūzikas balvu” 2023. gadā kategorijā “Gada iestudējums” par operu "Vēsā”, tikusi nominēta šai balvai kā “Gada komponiste” par “Carmen Sibyllae”, viņas skaņdarbs "Mundus Invisibilis" uzvarējis Ņujorkas stīgu kvarteta “Quartet 121” izsludinātajā starptautiskajā “Stīgu kvarteta jaundarbu konkursā” 2021. gadā. Gada balva teātrī “Spēlmaņu nakts 2022”, žūrijas specbalva operai “Vēsā” un Gada balva teātrī “Spēlmaņu nakts 2020”, kategorijā “Gada muzikālās partitūras autore”.
Nākamie cikla "Tuvplāns" pasākumi:
28. novembrī - Santa Ratniece un 11. decembrī - Andris Vecumnieks
Latviešu kamermūzikas jaunumi
28. septembrī pl. 17.00, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Lielajā zālē izskanēs koncertprogramma "Latviešu kamermūzikas jaunumi".
- Anitra Tumševica “Noskaņu ēnas” klavierēm (pirmatskaņojums). Atskaņo Agnese Egliņa;
- Renāte Stivriņa "Composition VII" (inspired by W. Kandinsky) flautai, mežragam, altam, čellam (pirmatskaņojums Latvijā). Atskaņo Egija Sproģe, Daniels Sabanskis, Pēteris Trasuns, Kārlis Klotiņš;
- Gundega Šmite "Somnio (in)somnium" flautai solo (pirmatskaņojums Latvijā). Atskaņo Egija Sproģe;
- Imants Zemzaris “Tekošais moments” (The Flowing Moment) un “Promenāde”. Atskaņo klavieru kvartets "Quadra" - Arvīds Zvagulis, Pēteris Trasuns, Kārlis Klotiņš, Rihards Plešanovs;
- Andrejs Selickis “Selica” ("Gājputns") flautai solo. Atskaņo Egija Sproģe;
- Georgs Pelēcis “Pārcelšanās” kvintets klavierēm un stīgu kvartetam (pirmatskaņojums). Atskaņo Arvīds Zvagulis, Andrejs Jegorovs, Pēteris Trasuns, Kārlis Klotiņš, Rihards Plešanovs;
-
Andris Vecumnieks Sonāte klarnetei un klavierēm. Atskaņo Artūrs Perts un Agnese Egliņa.
Rīko: Latvijas Komponistu savienība
Atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds
Ievēlēts jauns LKS Valdes priekšsēdētājs
Gaidāma LKS biedru pilnsapulce 30.maijā pl. 18.00
Aicinām biedrus ierasties un pilnsapulci 30.maijā pl. 18.00 LKS telpās.
Notiks Valdes un Padomes vēlēšanas.
LKS
Festivāls "Latvijas Jaunās Mūzikas dienas 2024. ENCORE"
Ar vairākiem pirmatskaņojumiem un muzikāliem pārsteigumiem šī gada maija sākumā norisināsies ikgadējais Latvijas Komponistu savienības rīkotais festivāls “Latvijas Jaunās Mūzikas dienas”. Festivāla ietvaros izskanēs seši koncerti, kuros tiks atskaņoti vairāk nekā trīsdesmit latviešu komponistu darbi; par festivāla vienojošo tēmu šogad ir izvēlēts Encore, kas franču valodā nozīmē "vēlreiz".
Pēc skaņdarba vai koncerta publika var skandināt Encore!, pieprasot mūziķiem uzkāpt uz skatuves vēlreiz un atkārtot kādu daļu no priekšnesuma vai nospēlēt kaut ko papildus. Šāda iespēja pagarināt prieku no mūzikas klausīšanās vēl vairāk satuvina izpildītājus ar auditoriju – tas ir brīdis, kad abas puses ir priecīgas vēlreiz izbaudīt pacilātas emocijas. Šo terminu lieto arī ārpus mūzikas – saistībā ar biznesu, karjeras attīstību, un arī dzīvesveidu: tā ir iespēja neapstāties pie nospēlētā, sadzirdētā, izbaudītā, izdarītā un sasniegtā, jo katrs no mums ir pelnījis vēl.
Liela daļa mūsdienu mūzikas daudzviet Eiropā un arī Latvijā tiek atskaņota tikai vienreiz – daudzas lieliskas kompozīcijas pēc sava pirmā atskaņojuma nepiedzīvo nākamo. Lai arī šī gada Latvijas Jauno Mūzikas dienu programmā ir gaidāmi vairāk nekā desmit Latvijas un pasaules pirmatskaņojumi, ar Encore! filozofiju pasākuma rīkotāji iecerējuši aktualizēt to, ka latviešu laikmetīgā mūzika ir pelnījusi būt daudz vairāk atskaņota un sadzirdēta.
Radošais tapšanās mirklis, bezgalīgas idejas, kas neliek mieru, ziņkāre par sevi, mīlestība pret mūziku, iekšējā uguns, intriga izzināt. Tie ir tikai daži no aspektiem, kas mudina komponistus rakstīt vēl, bet izpildītājus – atkārtoti iznākt uz skatuves pie auditorijas. “Esam saviļņoti, ja klausītāji mūsu sniegumu izbauda tik ļoti, ka vēlas dzirdēt vēl. Atkārtots aicinājums uz skatuves – tas ir liels pagodinājums. Šāds notikums stiprina spēcīgo saikni ar mūsu auditoriju, iedvesmojot mūs atdot visu iespējamo katrā priekšnesumā un turpināt sniegt neaizmirstamu pieredzi arī nākamajos koncertos,” – komentē pianiste Linda Leine, kas “Trio Fabel” sastāvā muzicēs vienā no festivāla koncertiem.
07.05.2024. pl. 19.00 JVLMA Lielā zāle – kamerorķestra “Sinfonia Concertante” koncerts, diriģents Andris Vecumnieks
Programmā:
Alvils Altmanis - Koncerts flautai un kamerorķestrim, soliste Egija Sproģe (pirmatskaņojums)
Anna Veismane - “Versus” stīgu orķestrim (pirmatskaņojums)
Anna Fišere - “Voynich Codex” mecosoprānam un kamerorķestrim, soliste Helēna Sorokina
Aleksandrs Avramecs - “Iridescence" 18 stīgu instrumentiem (pirmatskaņojums)
08.05.2024. pl. 19.00 Rīgas Latviešu biedrības nama Zelta zāle - komponistam Vilnim Šmīdbergam 80
Piedalās Ilona Meija (flauta), Magdalēna Geka (vijole) un Iveta Cālīte (klavieres)
Programmā:
Trio flautai, vijolei un klavierēm,
Sonāte vijolei un klavierēm,
Variācijas klavierēm solo
“Raudu deja” - pārlikums flautai, vijolei un klavierēm.
10.05.2024. pl. 18.00 Vagonu Halle - Helēnas Sorokinas (mecosoprāns /kontralts) solokoncerts
Programmā:
Ernests Valts Circenis - jaundarbs balsij un elektronikai (2024)
Santa Ratniece - las ondas de este mar tempestuoso (2023, Teresa de Ávila)
Andris Dzenītis - Two Lines by Emily Dickinson (2020, Emily Dickinson): I Tis so much joy!; II A long - long sleep
Gundega Śmite - Les flots (2022, Paul Eluard)
Dace Aperāne - …écoutez… (2021, izmantots prūšu tautasdziesmas „Uz marrin marrins“ citāts)
Jānis Petraškevičs - Anchored, a Sanctus (2023, Dan Albertson)
Asija Ahmetžanova - jaundarbs solo balsij (2024)
11.05.2024. Lielā Ģilde - TRĪS KONCERTI vienā dienā
16.00 Roberts Fleics (klavieres)
Ernests Valts Circenis - Jaundarbs
Linda Leimane - “Crystal” (pirmatskaņojums)
Ansels Kaugers - “Empty Rooms”
Jānis Petraškevičs - “Silent Voice”
Pēteris Vasks - “Izdegušās zemes ainavas”
Ruta Paidere - “Periodos”
17.00 Trio Fabel | Anna Gāgane (klarnete), Kristaps Bergs (čells) un Linda Leine (klavieres)
Oskars Herliņš - “Three Sci-Fi Stories”
Žanete Spirka - “Dubultlīnijas” (pirmatskaņojums)
Andris Dzenītis - “Geography of Rain” (pirmatskaņojums)
Krists Auznieks - “Description Without Place”
Georgs Pelēcis - “Liriskais triptihs”
19.00 Valsts kamerorķestris Sinfonietta Rīga, diriģents Normunds Šnē
Edgars Mākens - “Mūzika lielam ansamblim” (pirmatskaņojums)
Santa Bušs - Jaundarbs lielam ansamblim
Armands Skuķis - “a cis`” kamerorķestrim (pirmatskaņojums)
Asija Ahmetžanova - “Après le chant” ansamblim (pirmatskaņojums Latvijā)
Ilona Breģe - Koncerts klavierēm un orķestrim Nr. 3, solists Vestards Šimkus (pirmatskaņojums)
Biļetes uz koncertiem nopērkamas Biļešu paradīzes tīklā un internetā - www.bilesuparadize.lv
Pieejams arī festivāla ABONEMENTS visu koncertu apmeklējumam!
Festivālu atbalsta: VKKF, Rīgas dome, Rīgas Latviešu biedrība, JVLMA, Latvijas radio
Solveigas Selgas autorkoncerts
Daba būs vienojošais aspekts, kas caurvīs koncerta programmu. Solveiga saka: “Daba iespaidojusi mani visu šo darbu rakstīšanas procesā, upe, jūra, koki un laika telpas spēles ar mūžīgo. Daba, kurā iekļaujos, nevis pakļauju, izdzīvoju, mutuļoju un nomierinos, jūtot, kā dzīves atvēlētais laiks rit.”
Biļetes uz koncertu iespējams iegādāties “Biļešu paradīze” kasēs un www.bilesuparadize.lv
LKS biedriem ieeja koncertā bez maksas!
Tuvplāns. 6. martā. Māris Lasmanis
Kārtējā "Tuvplāna"s arunā, Edgars Raginskis sarunāsies ar komponistu Māri Lasmani.
Tuvplāns. 21. februārī. Anna Veismane
Annas mūzika atskaņota Baltijā, Eiropā (festivālos Baltijas Mūzikas dienas, Hetta Music Event, Time of Music, Brandneu, London New Wind Festival), Japānā (festivālā Creative), Korejā (Pan Music Festival), ASV (Queens New Music Festival).